Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de Informatie en Opsporingsdienst (IOD) van het ministerie van VROM menen dat 'ernstige overtredingen' aan de orde van de dag zijn in de veevoersector. In een vertrouwelijk rapport dat maandag via dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier naar buiten kwam, wordt gerept van ,,organisatiecriminaliteit en ketencriminaliteit''. Beide diensten hebben de omvang en ernst van de milieucriminaliteit in Nederland onderzocht. De onderzoekers hebben 43 zaken tussen 2001 en 2003 onderzocht en menen dat ,,ernstige overtredingen'' binnen de veevoersector aan de orde van de dag zijn. Volgens Wakker Dier wilde minister Donner (Justitie) het rapport geheim houden. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie wees er in een reactie op dat Donner op 20 december in een brief aan de Tweede Kamer heeft aangegeven dat hij het rapport niet openbaar kan maken. Publicatie ervan kan volgens Donner namelijk schade toebrengen aan opsporingsbelangen, omdat er informatie in staat die door ingewijden tot bepaalde bedrijven is te herleiden.
PVE: kritiek op export pluimveevlees naar West-Afrika ongenuanceerd
De export van pluimveevlees uit de EU naar West-Afrika is de afgelopen tijd in de publiciteit geweest. Enkele niet gouvernementele organisaties (NGO's) met name in Afrika en Frankrijk lieten weten dat deze export de Westafrikaanse pluimveevleessector kapot heeft gemaakt. Volgens de Productschappen Vee, Vlees en Eieren is de toename van de EU-export van pluimveevlees slechts één van de oorzaken voor de daling die er in de Afrikaanse productie heeft plaatsgehad. Andere belangrijke factoren die de PVE noemen zijn de economische crises, de slechte infrastructuur en de nauwelijks georganiseerde slachting- en verwerking. Daarnaast heeft West-Afrika ook nog eens te maken met migratie naar de stad, een slechte veterinaire situatie, een onbetrouwbare energievoorziening en slechte kredietmogelijkheden. De PVE wijzen tevens op de import van pluimveevlees uit Brazilië en de VS. Dat vlees wordt tegen veel lagere prijzen ingekocht dan de producten uit de EU.
In een aantal Afrikaanse importlanden is de locale productie van pluimveevlees gegroeid terwijl de invoer van de EU tegelijkertijd groeide. Dat doet de vraag rijzen wat de werkelijke invloed van de EU-uitvoer op de productie is, stellen de productschappen. Regeringen in Afrikaanse landen hebben er volgens de PVE soms belang bij de invoer van pluimveevlees uit de EU om de bevolking te voorzien van een relatief goedkoop product.
Volgens de productschappen wekken NGO's in hun recente studies de indruk dat de toegenomen export uit de EU wordt veroorzaakt door exportrestituties en dat er sprake is van export van pluimveevlees van inferieure kwaliteit. Dit is niet juist, stellen de PVE. In de periode waarin de export is gegroeid, is nauwelijks restitutie verleend en sinds februari 2003 gebeurt dit in het geheel niet meer. De pluimveevleessector in de EU wordt ook niet op andere manieren gesteund.
Er is volgens de PVE bij export naar Afrika geen sprake van een inferieure kwaliteit pluimveevlees. Bouten, vleugels, hele kuikens en eetbare bijproducten die naar West-Afrika worden geëxporteerd, voldoen volledig aan de kwaliteits- en gezondheidseisen van de EU. Ook zou er geen verschil zijn tussen pluimveevlees dat op de EU-markt wordt afgezet en pluimveevlees dat wordt geëxporteerd. Alle pluimveevlees wordt nauwgezet gecontroleerd door de overheid.
De PVE zijn voorstander van een discussie over de situatie van pluimveehouders in de Westafrikaanse landen en de gevolgen van de EU-export. Ze vinden het echter jammer dat 'buitenlandse' NGO's en europarlementariërs de informatie niet hebben geverifieerd voordat ze hiermee naar buiten traden. De PVE hebben de laatste maanden contact gehad met Nederlandse NGO's, media en met europarlementariërs om de 'beschuldiging' te nuanceren. Deze gesprekken zullen ook in de nabije toekomst worden voortgezet.
Pluimveevleesproductie nog lang niet op niveau van 2002
Het jaar 2004 stond voor de pluimveehouderij in het teken van het herstel na de uitbraak van vogelpest in 2003. In de pluimveevleessector herstelde de productie gedeeltelijk bij licht stijgende prijzen, maar deze is echter lang niet op het niveau van voor de vogelpestcrisis gekomen. Dit werd onder andere veroorzaakt doordat een aantal bedrijven de productie beëindigde, of is overgegaan op de productie van scharreleieren. Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE). De bruto eigen productie (BEP) van pluimveevlees op basis van karkasgewicht is in 2004 uitgekomen op 591.000 ton. Dit is in vergelijking met het 'normale' jaar 2002 een afname van 16%. De BEP van vleeskuikens nam in 2004 toe met 8% tot 528.000 ton karkasgewicht, maar blijft hiermee 15% achter bij het resultaat van 2002, toen de BEP nog 620.000 ton bedroeg. De BEP van kalkoenvlees groeide in 2004 met 56% tot 31.000 ton geslacht gewicht. Dat is circa 35% onder het peil van 2002 toen de productie nog ruim 48.000 ton bedroeg. De BEP van overig pluimvee tenslotte, bestaande uit kippen, eenden, ganzen en parelhoenders, kwam in 2004 uit op ruim 32.000 ton geslacht gewicht (+31%). De productie van deze groep ligt maar 10% onder het peil van 2002. Vooral de productie van de uitgelegde hennen is bijna hersteld naar een normaal niveau. Dit is vooral veroorzaakt doordat relatief veel hennen vervroegd geruimd zijn vanwege de lage eierprijzen in 2004.
Uitvoer De uitvoer van pluimveevlees (inclusief bereidingen, vleeswaren en conserven) is in 2004 in vergelijking met 2002 11% afgenomen tot 685.000 ton. In vergelijking met 2003 is dit een licht herstel met 3%. Ongeveer 606.000 ton is afgezet in de vorm van onbewerkt pluimveevlees en bijna 79.000 ton in de vorm van bereidingen c.q. conserven van pluimveevlees. Driekwart van de export van pluimveevlees werd in de EU afgezet, met Duitsland als vanouds het belangrijkste afzetgebied. De export van pluimveevlees naar derde landen lag ongeveer op het peil van 2003, maar is in vergelijking met 2002 duidelijk afgenomen. Dit kwam onder andere door het langzame productieherstel en de importbelemmerende maatregelen die Rusland instelde. Daarnaast is de sterke euro in relatie tot de dollar niet bevorderlijk voor de export naar derde landen. De afzet naar de nieuwe toetreders tot de EU was goed.
Invoer De totale invoer van pluimveevlees (inclusief vleeswaren, bereidingen en conserven) is in 2004 met 6,5% afgenomen tot 390.000 ton. In vergelijking met 2002 vertoonde de invoer echter nog een toename van 5%. De invoer van pluimveevlees nam in vergelijking met 2003 met 6% af tot 280.000 ton. Deze daling betrof vooral de import uit Duitsland die met een derde verminderde. In vergelijking met 2002 nam de invoer echter toe met 12%. De import van bereidingen/conserven daalde in 2004 ten opzichte van 2003 met 7% tot 110.000 ton. Vergeleken met 2002 is de importdaling forser (- 11%).
Verbruik Het verbruik van pluimveevlees is in 2004 weer wat toegenomen tot 22 kg per hoofd van de bevolking (+ 0,5 kg t.o.v. 2003). In vergelijking met 2002, een recordjaar voor de pluimveevleesconsumptie, bleef het verbruik nog een halve kg achter. Het verbruik van kuikenvlees is door de reclameacties en de lage prijzen weer behoorlijk toegenomen tot een record van 17,4 kg per hoofd van de bevolking. Het verbruik van kalkoenvlees, in 2002 nog 2,5 kg, daalde in 2003 mede als gevolg van de vogelpest naar 2,2 kg per hoofd van de bevolking. In 2004 nam dit verbruik verder af naar 1,9 kg. De belangrijkste oorzaken van de verbruiksdaling waren onder andere de beperkte beschikbaarheid van kalkoenvlees en de reclame acties met kuikenfilet. Ook neemt de detailhandel kalkoenvlees minder vaak in het assortiment op.
Inkomen Het gezinsinkomen uit bedrijf is in 2004 vooral als gevolg van de hogere productiekosten, volgens het LEI, teruggelopen naar gemiddeld -/- 40.000 euro. Na bijtelling van inkomen buiten het bedrijf en aftrek van gezinsbestedingen zal het gemiddelde vleeskuikenbedrijf voor 60.000 euro ontsparen. Dat betekent dat men nog meer inteerde op het eigen vermogen dan de afgelopen twee jaar. In 2002 en 2003 is ruim 30.000 euro per bedrijf per jaar 'ontspaard'.
Twee Vietnamese meisjes van 13 en 10 jaar oud zijn afgelopen weekeinde aan vogelpest overleden. Het dodental in de tweede golf van de ziekte in het Aziatische land staat daarmee op twaalf. In een Vietnamees ziekenhuis is een 25-jarige Cambodjaanse vrouw overleden van wie wordt vermoed dat zij ook aan vogelpest leed. Als dat wordt bevestigd, is zij de eerste niet-Vietnamees die besmet is geraakt sinds de tweede Aziatische vogelpestepidemie in december begon. Haar kind is onlangs ook overleden, blijkt nu. Ook het kind had symptomen van vogelpest.
Boeren en tuinders blokkeren gebouw Productschap Tuinbouw
Enkele tientallen boeren en tuinders blokkeren deze ochtend het gebouw van het Productschap Tuinbouw in Zoetermeer. De actievoerders hebben naar eigen zeggen de ingang met circa vijftien tractoren en andere landbouwmachines afgesloten. Ze willen dat de productschappen worden opgeheven. De Nieuwe Vrije Agrarische Federatie die ijvert voor opheffing van het PT verklaart dat de actie niet door haar is geinitieerd. Wel zegt de federatie de actie te steunen. De bezetters delen pamfleten uit, waarop zij hun bezwaren tegen het schap uiteen zetten. De actie wordt gecoordineerd Eric Botman, een teler die volgens de NVAF meerdere keren te maken heeft gehad met beslagleggingen door het PT. Nederland kent elf productschappen, waarin bedrijven samenwerken die zich met hetzelfde product bezighouden, zoals vlees, vis of zuivel. De instellingen kunnen regels opstellen, bijvoorbeeld over voedselveiligheid, die gelden voor alle bedrijven binnen hun branche. Steeds meer ondernemingen ageren tegen het verplichte karakter van de productschappen en de verplichte baten die zij moeten betalen.
'Overdracht vogelpestvirus onder mensen staat vast'
De Britse expert John Oxford verklaart op basis van Thais onderzoek dat nu duidelijk is dat het vogelpestvirus kan worden overgedragen van mens tot mens. Het vogelpestvirus heeft volgens Oxford, professor aan de Queen Mary's School of Medicine, de laatste horde genomen die het er van weerhield om zich onder mensen te verspreiden. "Dit is een belangrijke stap tot de conclusie die we allemaal niet willen," aldus Oxford. Het onderzoek van het Thaise ministerie van Volksgezondheid is gepubliceerd in het Britse blad New England Journal of Medicine. Er wordt in beschreven hoe vorig jaar een vrouw is overleden aan vogelpest, veroorzaakt door het agressieve H5N1-virus. Volgens de onderzoekers kreeg de vrouw het virus overgedragen van haar 11-jarige dochter, die aan de ziekte leed en er ook aan bezweek. De moeder is niet in contact geweest met kippen, wel met haar dochter, van wie ze gescheiden leefde, maar die ze verzorgde toen ze ziek was geworden. Ook de tante van het meisje toonde verschijnselen van vogelpest, maar overleed niet aan de ziekte. In de New England Journal of Medicine schrijft de leider van het Thaise onderzoeksteam Kumnuan Ungchusak dat de meest voor de hand liggende verklaring van de verspreiding van het virus, de contacten tussen kind en moeder en tante waren. Hoewel er geen verdere van mens-tot-mens-verspreiding van het virus volgde, is er reden tot zorg. "Als het H5N1-virus nog lang rondwaart in de acht landen waar meer dan 30 procent van de wereldbevolking leeft, dan is het aannemelijk dat vaker van zulke overdrachten zullen plaatshebben," stelt Ungchusak. Volgens de Thaise onderzoekers is het aannemelijk dat het vaker is voorgekomen dat het vogelpestvirus onder mensen is verspreid, maar kon het in dit ene geval worden vastgesteld omdat de moeder van het kind aan de ziekte overleed.
Ook in de Russische republiek Komi heerst zeer waarschijnlijk varkenspest. Rusland bevestigde deze week een uitbraak in de regio Vladimir, dichterbij Moskou. Veterinaire bronnen melden dat de besmettelijke ziekte nu ook 38 dieren heeft gedood op een bedrijf in het dorp Puteyez in Komi, in het verre noordoosten van het Europese deel van de Russische Federatie. Volgens de bronnen zijn maatregelen genomen om een epidemie te voorkomen. De oorzaak van de uitbraak staat nog niet vast. In Vladimir is volgens de Russische autoriteiten sprake van een niet eerder in Rusland opgedoken stam van varkenspest.
Het Ierse voedingsconcern Kerry Group sluit de pluimveefabriek Kantoher Food Products in West-Limerick. Dat de resultaten van de fabriek onder druk stonden was bekend, maar dat de vestiging wordt gesloten komt als volslagen verrassing, meldt de Irish Examiner. De sluiting van de fabriek in Ierland volgt kort nadat het wereldwijd actieve voedingsconcern een nieuw investeringsprogramma lanceerde van 20 miljoen euro in China. Daar neemt het bedrijf in Hanhgzhou de Hangzhou Lanli Food Industry Company Limited over waar voeding wordt geproduceerd. Ook ontwikkelt de Kerry Group een nieuwe productielocatie met technisch centrum.
De vogelpest heeft in Vietnam een tiende slachtoffer in korte tijd geëist. Het laatste slachtoffer is een 32-jarige man uit Phu To in het noorden van het land. Twee mannen en twee meisjes zijn ook besmet. Sinds de tweede golf van vogelpestuitbraken in Vietnam zijn 16 mensen geïnfecteerd geraakt, van wie er dus al tien zijn overleden. Vietnam heeft de oproeppolitie ingeschakeld bij controleposten voor vogelpest in Ho Chi Minh-stad. De bewapende agenten moeten verkeerspolitie en marktcontroleurs helpen te voorkomen dat ziek of niet gecontroleerd pluimvee de stad binnenkomt. De Verenigde Naties waarschuwen dat meer doden, soms in familieverband, te verwachten zijn in sommige Aziatische landen. Volgens de VN-organisatie voor volksgezondheid WHO heeft mogelijke overdracht van mens tot mens alleen plaatsgehad bij langdurig contact tussen een patiënt in kritieke toestand en familieleden. De aandacht richt zich nu vooral op drie broers, van wie er twee zij overleden. In deze zaak zou sprake kunnen zijn van menselijke overdracht van het virus, en daarmee volgens de WHO bewijs kunnen opleveren dat vogelpest zich kan ontwikkelen tot een voor de mens levensgevaarlijk, zeer besmettelijke vorm. Als dat gebeurt, is er geen medicijn en zouden wereldwijd miljoenen mensen het slachtoffer kunnen worden.
'Het voelt fantastisch' zegt Folmer Kamminga. Hij en zijn vrouw Geertje zijn burgers die boer werden. Vorig jaar kochten ze een vermeerderingsbedrijf voor 13.000 dieren in het Overijsselse Kamperveen. De ouderdieren zitten verdeeld over twee stallen. Beide hebben een eenvoudige inrichting met een houten beun in het midden en daarop wegrolnesten en twee drinklijnen. In de scharrelruimte hangen aan beide kanten naast de beun de voerlijnen met hennen- en hanenpannen. Hun plannen? ,,We willen eerst een paar rondes ervaring opdoen in deze omvang. Maar de milieuvergunning biedt ruimte voor uitbreiding met een stal voor 9500 kippen, zodat we door kunnen groeien naar 22.500 dieren. Ja, we gaan er ambitieus tegenaan. Ik ben 45 en ik zie hier een nieuwe toekomst in. We willen er iets moois van maken."
Kosten van ammoniakreducerende systemen
In EU-verband zijn afspraken gemaakt over het verlagen van de emissie van ammoniak uit pluimvee- stallen. Dit kan door het toepassen van diverse technieken. De systemen die een lagere ammoniak- emissie geven dan de normen in de (concept)AMvB-Huisvesting, hebben bijna allemaal extra kosten tot gevolg. Extra kosten door een hogere investering of door extra energieverbruik ten opzichte van een traditionele stal. Dit blijkt uit een inventarisatie door het Praktijkonderzoek. Alleen volièrestallen geven, in vergelijking tot scharrelstallen, lagere kosten. Bij de andere systemen voor de verschillende diergroepen lopen de extra kosten uiteen van € 0,10 tot ruim € 1 per dierplaats per jaar bij leghennen, van circa € 0,70 tot boven de 3 euro bij ouderdieren, en bij vleeskuikens van € 0,30 tot € 0,80 per dierplaats per jaar.
Naar aanleiding van onverklaarbare gezondheidsproblemen op ongeveer tien vleeskuikenbedrijven deze en vorige winter is de Gezondheidsdienst voor Dieren deze week een onderzoeksproject begonnen. Vijf vleeskuikenintegraties financieren het project.
Vorige week vrijdag is de stichting Poultry Centre Barneveld opgericht. Het moet een centrum voor de pluimveehouderij voor samenwerking en vernieuwing worden en Barneveld weer op de kaart zetten als plaats voor ontmoeting en uitwisseling.
Anton Butijn van de kring Kuikenbroeders schrijft deze week in Pluimveehouderij naar aanleiding van de afspraken gemaakt in Baarn: "Wat naar mijn mening tot nog toe onvoldoende uit de verf komt, is een helder en duidelijk standpunt van de retailorganisaties hoe die gaan handelen als wij al deze positieve voornemens hebben gerealiseerd. Krijgt ons product werkelijk een voorkeursbehandeling?"
Vogelgriep mogelijk ook van mens op mens overdraagbaar
Het vogelpestvirus H5N1, dat in 2004 aan 32 mensen in Azië het leven kostte, is waarschijnlijk ook van mens op mens overdraagbaar. Onderzoek in Thailand wijst uit dat het virus aanwezig was in een persoon die zelf niet in contact met geïnfecteerd pluimvee geweest was. Tot dusver werd aangenomen dat vogelgriep alleen van dier op mens overdraagbaar was. Het onderzoek meldt het geval van een meisje van 11 jaar, dat in 2004 overleed, drie tot vier dagen na haar laatste contact met besmet pluimvee. De moeder en de tante van het kind verzorgden het kind zonder speciale voorzorgen, en raakten zelf besmet. Het kind was de enige mogelijke infectiebron. Uit onderzoek bleek dat het virus aangetroffen bij het kind overeenkomt met virus aangetroffen bij de moeder en de tante.
PERSBERICHT, Fibroned BV en het Energiebedrijf ONS
Fibroned BV en het Energiebedrijf ONS hebben vandaag hun samenwerking bekend gemaakt in verband met realisatie van de nieuwe bio-electriciteitcentrale in Apeldoorn. De centrale, een 33 MW eenheid die uit biomassa, en dan met name pluimveemest, elektriciteit produceert, is een initiatief van Fibroned en zal naar verwachting in begin 2007 starten met haar productie.
Voor ONS betekent de samenwerking het verstevigen van haar positie in de Nederlandse energiemarkt. ONS heeft ruime ervaring in het verlenen van diensten aan leveranciers en producenten en afnemers van elektriciteit in de Nederlandse en Belgische energiemarkt. In beide landen is zij verantwoordelijk voor de inkoop en balanceren van elektriciteit voor meerdere nieuwe en traditionele leveranciers. Daarnaast is ONS een snelgroeiende speler op de markt naar zakelijke eindverbruikers en heeft door haar rol als aanbieder van complexe en maatwerkoplossingen voor deze klanten een leidende positie ingenomen. Het aangaan van een langjarige overeenkomst met Fibroned is voor ONS een belangrijke stap die haar positie in de markt onderstreept en haar in staat stelt om de levering van elektriciteit aan zakelijke en huishoudelijke eindverbruikers via de aan haar verbonden leveranciers tegen competitieve prijzen te continueren.
Fibroned BV is een samenwerkingsverband tussen BioOne Energy BV en Fibrowatt Ltd. De centrale zal straks ongeveer 360.000 ton biomassa per jaar verwerken. De techniek is gebaseerd op drie reeds bestaande centrales van Fibrowatt in het Verenigd Koninkrijk. De biomassatoevoer voor de centrale is door de BioOne Group reeds langjarig verzekerd, en ook de overige noodzakelijk contracten zijn allemaal geregeld. Het wachten is slechts op de definitieve uitspraak van de Raad van State betreffende de Milieuvergunning.
De keuze voor duurzame energie zoals die door Fibroned en ONS is gemaakt is een keuze voor de toekomst en een bewuste keuze voor het milieu. Voor de Nederlandse Energiemarkt is het ontwikkelen van een dergelijke grootschalige autonome duurzame energiecentrale een belangrijke stap in de goede richting; enerzijds omdat dit soort projecten in belangrijke mate de liquiditeit van de Nederlandse elektriciteitsmarkt bevorderen, anderzijds omdat door het kiezen voor alternatieve en duurzame brandstoffen de afhankelijkheid van schaarse producten als gas en kolen zal verkleinen.
Als aandeelhouder in het internationale samenwerkingsverband Trianel, gevestigd te Aken (Duitsland) en haar eigen langjarige ervaring op het gebied van inkoop en portfoliomanagement, weet ONS zich verzekerd van toegang tot alle nagenoeg alle West-Europese energiemarkten.
'Dierenarts moet ook oog hebben voor gezondheid veehouder'
De Stichting Stigas meent dat er voor de dierenarts die een veehouderijbedrijf bezoekt een extra taak ligt. De veearts moet ook oog hebben voor de gezondheid van de veehouder. Dat zei Stigas-medewerker De Rooij op 25 januari tijdens een symposium in Venlo. Volgens hem leggen artsen in zijn algemeenheid nog te weinig de relatie met de werkplek als een boer zich bij hen meldt met gezondheidsklachten. Veeartsen kunnen volgens De Rooij een belangrijke rol spelen bij het opsporen van lichamelijke en psychische klachten bij boeren. De dierenarts vormt vaak een vertrouwenspersoon voor de boer. Er bestaan ziekten die van het dier op de mens kunnen overgaan zoals vogelpest. Door hun werk hebben veehouders ook wat meer kans op tekenbeten of op de infectieziekte melkerskoorts.
Volgens Stigas zijn veel gezondheidsklachten bij boeren terug te voeren op de werkplek en de werkomstandigheden. Vaak kunnen die zodanig worden verbeterd zodat de boer zijn werk snel kan hervatten. Het ziekteverzuim in de landbouw is met circa 3% overigens laag in vergelijking met andere bedrijfssectoren. Stigas denkt overigens dat dit deels komt omdat agrariërs met gezondheidsklachten zich vaak pas laat melden bij de gezondheidszorginstanties.
Het toepassen van Fysische Ionen Regulatie (FIR) reduceert de ammoniakemissie bij het aanwenden van mest niet. Dat schrijft minister Veerman van LNV in reactie op een brief van de Vereniging tot Behoud van Boer en Milieu (VBBM). Er is volgens Veerman echter geen enkel bezwaar tegen het toepassen van FIR. Ook de regelgeving rond mestbewerking en -verwerking legt geen beperkingen op aan het gebruik van FIR. Het toepassen van FIR zou volgens de VBBM de emissie van ammoniak verminderen. In 1990 heeft het IMAG-DLO onderzoek verricht naar deze 'claim'. De uitkomst van dit onderzoek was dat er geen emissiereductie gemeten werd. Om de VBBM tegemoet te komen, is in opdracht van LNV in maart 1999 het onderzoek nogmaals uitgevoerd door het IMAG-DLO. Dit onderzoek bevestigde de uitkomst van het onderzoek uitgevoerd in 1990. De VBBM heeft zich over dit laatste onderzoek echter kritisch uitgelaten.
Een 'commissie van wijzen' van Wageningen UR heeft deze kritiek onderzocht en kwam tot de conclusie dat het onderzoek op hoofdlijnen wetenschappelijk verantwoord is uitgevoerd. Dit was ook het oordeel van de arrondissementsrechtbank Den Haag in 2001 in een civiele zaak die door de VBBM is aangespannen. Deze uitspraak is door het gerechtshof in Den Haag bevestigd in 2004 10. "Hiermee staat voor ons vast dat FIR de ammoniakemissie niet reduceert", aldus minister Veerman in zijn brief.
Uitgekiend management Er zijn volgens Veerman wel andere maatregelen in het bedrijfsmanagement die van invloed zijn op de ammoniakemissie bij het uitrijden van dierlijke mest. In 2004 is een onderzoek gestart bij de familie Spruit naar de mogelijkheden om via management te voldoen aan de verschillende milieueisen. Hierbij wordt onder meer gekeken naar de invloed van het aanwenden van mest op het bodemleven. De familie Spruit heeft inmiddels een onderzoeksontheffing. De eerste resultaten geven aanwijzingen dat met een uitgekiend management inderdaad emissiereductie is te bereiken, maar dat er ook nog vele vragen open staan. Dit onderzoek zal ook dit jaar doorlopen. Daarnaast is het de bedoeling om dit onderzoek in 2005 te verbreden naar enkele bedrijven in de Noordelijke Friese Wouden, schrijft Veerman. Ook voor dit onderzoek is het de bedoeling dat er onderzoeksontheffingen verleend worden. Het onderzoek in de Noordelijke Friese Wouden zal in ieder geval twee jaren in beslag nemen.
Met deze onderzoeken kan volgens de minister een beeld gevormd worden van de effecten die managementmaatregelen kunnen hebben op de emissie. Om deze reden ziet Veerman geen aanleiding een financiële bijdrage te leveren aan onderzoeken met een vergelijkbare doelstelling. Uiteraard staat het een ieder vrij om op eigen initiatief onderzoek te doen naar alternatieven voor emissiearm aanwenden en daarvoor een onderzoeksontheffing aan te vragen.
Veerman wil de resultaten van deze onderzoeken afwachten. Hij is bereid om op basis van de onderzoeksresultaten te bezien of er alternatieven zijn voor het emissiearm aanwenden. Een alternatief systeem zal heldere, afrekenbare, handhaafbare en controleerbare doelen moeten bevatten, waarvan bewezen is dat ze een voldoende bijdrage leveren aan het verminderen van de ammoniakemissie, aldus de minister.
CLM: mestwet houdt te weinig rekening met diversiteit
De nieuwe meststoffenwet houdt te weinig rekening met de diversiteit in de sectoren. Dat heeft het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) op 25 januari aangegeven in de rondetafelgesprekken over het mestbeleid in de Tweede Kamer. CLM stelt voor om de wetgeving geschikt te maken voor verschillende typen bedrijven in plaats van andersom. Het nieuwe mestbeleid gaat uit van gebruiksnormen voor bedrijven met grond en een stalbalans voor hokdierbedrijven. Daarmee wekt de overheid volgens CLM de indruk dat de agrarische sector in twee hoofdstromingen is te verdelen: enerzijds melkvee en akkerbouw, en anderzijds varkens en pluimvee. Dit is een simplificatie van de huidige Nederlandse landbouw, welke onvoldoende rekening houdt met de diversiteit, meent CLM.
Zo worden akkerbouwbedrijven met varkens of pluimvee, en varkens- en pluimveebedrijven met een flinke uitloop, geconfronteerd met een aanzienlijke hoeveelheid extra administratieve lasten en bureaucratie. CLM stelt hier een vereenvoudiging voor waarbij alle bedrijven met een mestproductie van bijvoorbeeld minder dan 400 kg stikstof per ha, slechts het systeem van gebruiksnormen mogen volgen.
De organisatie doet tevens enkele concrete suggesties om te voorkomen dat het mestbeleid permanent opstallen van melkvee stimuleert. Daarnaast vraagt CLM aandacht voor excretienormen van bepaalde melkveerassen en stelt de organisatie voor om agrariërs te stimuleren die vooruitlopen op komende wetgeving en extra maatregelen nemen op bijvoorbeeld de fosfaatverzadigde gronden. Deze bedrijven kunnen inspirerende voorbeelden zijn voor de sector en zorgen voor innovatie en vernieuwing. En wetgeving mag dat nooit in de weg staan, vindt CLM.
De Europese Commissie onderzoekt in hoeverre lidstaten voorbereid zijn op vogelpestuitbraken. De EU- gezondheidsinspectie wil snel zien hoe regeringen omgaan met zo’n uitbraak en hoe ze mens en vee willen beschermen. Dat stelt EU gezondheidscommissaris Markus Kyprianou. Hij reageert hiermee op de ontwikkelingen in Azië, waar de ziekte in korte tijd negen levens eiste in Vietnam. Wereldgezondheidsorganisatie WHO waarschuwt dat het steeds waarschijnlijker is dat het H5N1-virus muteert en mensen gemakkelijker kan infecteren
Veerman positief over aanbevelingen Task Force Import Pluimveevlees
Minister Veerman van LNV heeft met instemming kennis genomen van de rapportage van de Task Force Import Pluimveevlees. Na de overhandiging van het rapport door voorzitter Jos Ramekers van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) liet de minister weten de gekozen aanpak van het bedrijfsleven te waarderen. De Task Force (PVE, LTO/NOP en Nepluvi) heeft de invoer uit derde landen en de gevolgen voor de Nederlandse en de Europese pluimveevleessector in kaart gebracht. Hieruit blijkt dat bij ongewijzigd beleid het voortbestaan van de sector op het spel staat vanwege de sterk toegenomen importen. De minister was ingenomen met het initiatief van het bedrijfsleven en stelde dat deze aanpak een goede bijdrage vormt aan de brede discussie over de duurzame toekomst van de Nederlandse bedrijfstak.
Centraal staat dat in EU-verband gewerkt gaat worden met herkomstetikettering van pluimveevlees en -bereidingen. Zo moeten de productieverschillen tussen de EU-lidstaten en andere landen geïnventariseerd én gecommuniceerd worden. Daaruit vloeit voort dat de EU terughoudend is met het geven van markttoegang als producten van elders niet aan EU-normen voldoen en speelt een rol dat de EU pluimveevlees binnen de WTO aanmerkt als 'gevoelig' product om markttoegang ook beter te kunnen inperken.
De rapporteurs stellen dat bij de etikettering van pluimveevlees (en bereidingen) gewerkt moet kunnen gaan worden op basis van een Europees raamwerk met minimumeisen voor kwaliteitssystemen. PVE-voorzitter Ramekers benadrukt dat de Nederlandse sector met de eigen kwaliteitsregelingen IKB Kip en IKB Kalkoen internationaal gezien al het goede voorbeeld geeft.
Een ander belangrijk punt is de definiëring van het begrip 'vers pluimveevlees'. Er dient eenduidig te worden vastgesteld, dat dit (na slacht) niet ouder mag zijn dan veertien dagen en ook niet mag zijn ingevroren.
De aanbevelingen zijn uitgewerkt in actiepunten. Voor een mogelijke EU-aanpak is al gesproken met de Europese Commissie, europarlementariërs, met diverse brancheorganisaties uit andere lidstaten en met de Europese organisaties AVEC en COPA. Ook in die gesprekken is de aanpak van de Task Force Import Pluimveevlees goed ontvangen.
Commissie stelt analysenormen vast voor verboden residuen in dierlijke producten
De Europese Commissie heeft per beschikking de geharmoniseerde normen vastgesteld voor analyses op bepaalde residuen in producten van dierlijke oorsprong die uit derde landen worden ingevoerd. Het gaat met name om actiedrempels voor residuen van stoffen die in de EU verboden dan wel niet-toegelaten zijn en die worden aangetroffen bij controles zoals deze door de Controlerichtlijn 97/78/EG worden voorgeschreven. In genoemde beschikking wordt vastgelegd dat de minimaal vereiste prestatielimieten (MRPL's) die zijn vastgelegd in bijlage II van Beschikking 2002/657/EG beslissend zijn bij de analyse op stoffen zoals zij in deze beschikking zijn opgenomen. De MRPL fungeert als actiedrempel. Wanneer bij een analyse een gehalte wordt bepaald dat gelijk is aan of groter is dan de MRPL, wordt de betrokken zending als niet-conform de communautaire wetgeving beschouwd. Zulke zendingen kunnen worden vernietigd, teruggestuurd of, onder voorwaarden, doorgestuurd naar een derde land.
Worden residuen van genoemde (verboden dan wel niet-toegelaten) stoffen aangetroffen in gehaltes onder de MRPL, dan mogen de betrokken producten in de voedselketen worden gebracht maar dient de lidstaat bij een herhaling van soortgelijke resultaten in de maanden nadien de Commissie en andere lidstaten te verwittigen zodat de Commissie contact kan opnemen met het betreffende land van oorsprong.
De beschikking is van toepassing met ingang van 19 februari 2005.
Op Cyprus is NCD vastgesteld. Omdat er weinig pluimveecontacten zijn met Cyprus en deze besmetting is vastgesteld bij duiven zal het ministerie van LNV geen nadere maatregelen nemen. De uitbraak toont samen met de eerdere uitbraken in Bulgarije en Griekenland aan dat in Zuid Europa NCD-virus circuleert. Dat is bedreigend als over een aantal weken de eerste trekvogels weer uit het Zuiden naar ons land komen
Het blijft strafbaar mest op licht bevroren grond uit te rijden. Het Haagse gerechtshof heeft een veehouderijbedrijf uit Noordeloos veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 650 euro. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de hofaanklager. Deze zei dat het veebedrijf de regels had overtreden maar vond een hoge boete niet op zijn plaats. Eerder was het bedrijf door de politierechter veroordeeld tot een onvoorwaardelijke boete van 650 euro. Het veebedrijf had in februari 2003 met de sleepvoet mest uitgereden op een half bevroren weiland. Dat is in strijd met het Besluit Meststoffen. De veehouder ging om principiële reden in hoger beroep. Volgens hem brengt het uitrijden van mest in half bevroren grond geen schade toe aan het milieu. Uitrijden in mei en juni is naar de mening van de veehouder veel schadelijker.
Bij verschillende vestigingen van de Animal Science Group van Wageningen UR verdwijnen geen 90 banen, zoals vorig jaar gedacht, maar 175. Vakbond AbvaKabo is zeer slecht te spreken over hoe de Animal Science Group omgaat met de werknemers. Er worden al verregaande maatregelen genomen zonder goedgekeurd reorganisatieplan en zonder sociaal plan. De Animal Science Group doet onder andere visserij-onderzoek in IJmuiden en infectieziektenonderzoek en veehouderijonderzoek in Lelystad. De onderzoeksgroep telt zo'n 1100 werknemers. In de loop van 2004 bleek dat de financiële resultaten veel slechter uit zouden komen dan het verlies van vijf miljoen euro dat al was begroot. De perspectieven voor de komende jaren zijn ook niet echt rooskleurig. Het ministerie van LNV en het bedrijfsleven bezuinigen fors op het onderzoeksbudget. Dat maakt in de ogen van de Raad van Bestuur nieuw maatregelen noodzakelijk.
Vakbondsbestuurder Gerard Hasper van AbvaKabo is slecht te spreken over de manier waarop de reorganisatie wordt aangepakt. Hij overweegt de boel te blokkeren tot er overleg is geweest met de Raad van Bestuur. Hasper stelt vast dat de directie van de Animal Science Group al verregaande maatregelen neemt zonder dat er sprake is van een goedgekeurd reorganisatieplan en sociaal plan. Dat brengt veel onrust onder het personeel teweeg. Er lijkt sprake van willekeur en het management is al bezig met outplacement zonder dat er een formele basis is, aldus Hasper.
In het district Suzdalskiy ten oosten van Moskou is volgens berichten van de Russische persbureaus ITAR-Tass en Regnum klassieke varkenspest uitgebroken. Volgens de staatsveterinair zijn de afgelopen week al 190 varkens afgemaakt op het landbouwbedrijf Nova in het dorp Novoye. Driehonderd andere dieren zouden ziek zijn. De Russische autoriteiten willen met noodvaccinatie de ziekte onder bedwang krijgen.
Bond beschuldigt Kunast van valse voorlichting dioxineeieren
Het Duitse verbond van de eiverwerkingsector, Bundesverband Deutsches Ei, beschuldigt minister Kunast er van de consument verkeerd voor te lichten over de dioxinegehaltes van eieren. In Duitsland is veel ophef over te hoge dioxinegehaltes in zogeheten Freilandeieren. Het BDE verwijt Kunast dat ze suggereert dat eieren uit reguliere leghennenbedrijven ook te hoge dioxinegehaltes bevatten. Het gaat om zes monsters van 66 analyses, die te hoge dioxinewaarden zouden bevatten. BDE zegt meerdere keren aan Kunast te hebben gevraagd meer gegevens over de monsters van deze zogeheten kooieieren vrij te geven. Tot dusver, zo klaagt het verbond, is er geen reactie gekomen. Het BDE stelt nu dat de gewraakte analyses van de eieren uit 1999 stammen. Er zou een verband zijn met het Belgische voerschandaal dat toen speelde. Voorzitter Bernd Diekmann van het BDE riep op de landbouwbeurs Grune Woche Kunast op open kaart te spelen en gegevens over de monsters vrij te geven. Daarbij wil het verbond weten op welk tijdstip de monsters zijn genomen, in welke deelstaat en van welke bedrijven de eieren afkomstig zijn.
ZLTO denkt de belangen van haar leden het beste te behartigen door ze een reëel zicht te geven op markt- ontwikkelingen. ,,Het heeft geen zin om je tegen marktontwikkelingen te verzetten", zegt Hans Fuchs, specialist pluimvee en markt en ketenontwikkeling. ,,We gaan gericht kijken hoe we kunnen inspelen op marktontwikkelingen en hoe we daar beter van kunnen worden." Het project 'Doorkijk in de keten' beoogt dat.
Heffingen en bestedingen
De productschappen staan in de belangstelling. Zowel de politiek als de werkgevers en werknemers stellen geregeld de vraag of de schappen goed in een behoefte voorzien en of ze voldoende efficiënt werken. Het PPE schetst wat het in 2005 voor de pluimveesector zal ondernemen en wat daarvan de kosten zijn. Volgens de begroting zal het PPE in 2005 in totaal een bedrag van € 9,5 miljoen uit te geven. Omdat er aan het begin van het jaar nog een schuld is vanwege de kosten van de AI-bestrijding in 2003 wordt een bedrag van € 13 miljoen aan heffingen opgelegd.
Bloedluis
In de bedrijfsmatige leghennenhouderij zijn vogelmijten de laatste jaren steeds meer een probleem geworden. Vermagerde dieren, een lage productie en een lagere weerstand tegen infecties kunnen het gevolg zijn. Ook worden hennen onrustig door de bloedluizen en kunnen ze ruw in de veren raken. Dit kan ontaarden in verenpikkerij en kannibalisme. Het Praktijkonderzoek heeft een enquête gehouden onder leghennenhouders. Daaruit blijkt dat gemiddeld 83 procent van alle koppels leghennen ouder dan 30 weken is besmet met vogelmijten en veel pluimveehouders behandelen gedurende de legperiode tegen deze parasiet. Op basis van de enquêteresultaten wordt de totale schade als gevolg van deze parasiet geschat op 11 miljoen euro per jaar.
Op Cyprus is NCD vastgesteld. Omdat er weinig pluimveecontacten zijn met Cyprus en deze besmetting is vastgesteld bij duiven zal het ministerie van LNV geen nadere maatregelen nemen. De uitbraak toont samen met de eerdere uitbraken in Bulgarije en Griekenland aan dat in Zuid Europa NCD-virus circuleert. Dat is bedreigend als over een aantal weken de eerste trekvogels weer uit het Zuiden naar ons land komen.
In Thailand zijn weer twee gevallen van vogelpest vast- gesteld. In de oostelijke provincie Rayong is het virus ontdekt bij vechthanen en in de centrale provincie Phitsanulok bij kippen. Thailand verkeert in hoogste staat van paraatheid voor een mogelijke heropleving van het virus, meldde een officiële bron.
Ruim tachtig vertegenwoordigers van de intensieve veehouderij bogen zich deze week op uitnodiging van minister Veerman in kasteel Groeneveld over de vraag hoe de grote middenmoot van de intensieve veehouderij duurzamer kan produceren en leveren. In een gezamenlijke slotverklaring constateren zij dat gezamenlijk handelen van bedrijven en sectoren nodig is voor een succesvolle Europese strategie.
Er zijn twee haarden van vogelpest vastgesteld in twee provincies van Thailand. Het virus werd ontdekt bij vechthanen in de provincie Rayong (oosten) en kippen in Phitsanulok (centrum). Thailand verkeert in staat van alarm voor een mogelijke heropleving van het virus. Dat meldde een officiële bron donderdag. In Vietnam is het zesde slachtoffer in drie weken tijd overleden.
Brazilië heeft in 2004 voor een waarde van 2,6 miljard dollar aan pluimveevlees geëxporteerd. Daarmee is sprake van een groei van 44% in vergelijking tot 2003. In volume bedroeg de Braziliaanse uitvoer 2470 miljoen ton, een toename met 26%. Dat heeft de Brazilian Poultry Exporters Association (Abef) bekendgemaakt. De groei in omzet kwam vooral voort uit extra verkopen van kipdelen. Langs deze weg kwam voor 1,7 miljard dollar binnen, 55% meer dan in 2003. Een groot deel van het Braziliaanse pluimveevlees had Azië als bestemming. Vorig jaar werd daar voor 746,5 miljoen dollar afgezet, een groei van maar liefst 82% tegenover het jaar daarvoor. Qua volume vormde het Midden-Oosten het belangrijkste afzetgebied. Totaal ging er voor 750.000 ton naar toe met een totale waarde van 672,5 miljoen dollar. De Europese Unie nam vorig jaar voor 469,4 miljoen dollar aan Braziliaans pluimveevlees af en Rusland voor 159,7 miljoen.
'Vervolg debat intensieve veehouderij gedoemd te mislukken'
Op 19 januari vindt onder leiding van het ministerie van LNV een vervolgbijeenkomst plaats in het kader van het debat over de toekomst van de intensieve veehouderij. De bijeenkomst is voorbereid door een stuurgroep en heeft een besloten karakter. De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NVV) en de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) zijn niet uitgenodigd voor de bijeenkomst. Volgens de NVP zullen de uitkomsten van de besprekingen daardoor geen draagvlak vinden in de sector. Naast de NVV en NVP zijn ook Nederlandse Belangenvereniging van Hobbydierhouders (NBvH) en Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) niet uitgenodigd, weet de NVP. De NVV zegt niet welkom te zijn, omdat de stuurgroep, bestaande uit onder andere LTO, Dierenbescherming, Sovion en Stichting Solidaiteit Pluimveehouderij, in meerderheid tegen de aanwezigheid van de vakbond was. De manier waarop de bijeenkomst is georganiseerd het onderling vertrouwen niet zal bevorderen, meent de vakbond.
Jonge boeren kunnen na de bedrijfsovername steun krijgen bij investeringen die zij doen in de eerste drie jaar na overname. De steun bedraagt 20% van het investeringsbedrag voor investeringen tussen de 25.000 en 100.000 euro. Dat heeft minister Veerman van LNV besloten. De hoofdlijnen van de maatregel zijn inmiddels aan de Europese Commissie voorgelegd, die de maatregel nog moet goedkeuren. De aanvragen voor de regeling kunnen waarschijnlijk in april voor het eerst ingediend worden. Door de hoofdlijnen van de regeling nu reeds bekend te maken, biedt Veerman jonge boeren de mogelijkheid om tijdig investeringsplannen te maken. Uiteraard mag men nog geen investeringsverplichtingen aangaan voordat men investeringssteun heeft aangevraagd. Voor de maatregel komen boeren tot 40 jaar in aanmerking. Zij moeten aangeven welke investeringen zij willen gaan doen en voor de financiering daarvan een lening sluiten met een bank of bij anderen, bijvoorbeeld familieleden.
Voor de regeling is nationaal 10 miljoen euro beschikbaar. Verwacht wordt dat de Europese Unie nog eens dat bedrag meefinanciert. De openstelling van de regeling omstreeks april 2005 moet leiden tot betaling aan de jonge boeren medio 2006. Dat maakt EU-medefinanciering mogelijk in het kader van het huidige Plattelandsontwikkelingsplan, dat afloopt in 2006. Als er bij de openstelling in april meer aanvragen komen dan er geld beschikbaar is, wordt er geloot tussen de aanvragers.
Met de regeling wil Veerman bevorderen dat jonge landbouwers die juist een bedrijf hebben overgenomen of gesticht, investeren in hun bedrijf. Bij de overname gaan de startende landbouwers financieel vaak tot het uiterste en is er weinig ruimte over om het bedrijf verder te ontwikkelen. De minister wil met deze maatregel jongeren stimuleren om in deze jaren toch te investeren in onder andere kwaliteitsverbetering, innovatie, dierenwelzijn, milieu, kostenverlaging., dus versterking van duurzame productie. Daarmee kunnen zij een goede basis leggen voor hun toekomst.
De vleessector gaat een kleine groep 'verziekers' aanpakken, die vaak betrokken zijn bij schandalen of uitbraken van dierziektes. Deze bedrijven en veehouders worden straks publiekelijk aan de schandpaal genageld. Dat hebben alle betrokkenen bij de intensieve veehouderijsector woensdag afgesproken. Vertegenwoordigers van onder meer varkens- en pluimveehouders, slachterijen, voerleveranciers, supermarkten en milieu- en consumentenorganisaties waren bijeengekomen om over de toekomst van de sector te praten. Binnen twee maanden moet er een plan van aanpak op tafel liggen. De namen van de 'verziekers' worden in ieder geval openbaar gemaakt. Volgens de sector geeft slechts een kleine aantal partijen de hele branche een slechte reputatie. Het gaat vooral om de mengvoerbranche, die vaak aan de wieg heeft gestaan van crises in de veehouderij. De sector heeft zijn pijlen ook gericht op transporteurs die het niet nauw nemen met de hygiëne. Daardoor neemt het risico op dierziektes toe. Er wordt gewerkt aan een betere registratie van vervoerders.
Pluimvee en pluimveeproducten Vietnam heeft per direct de import van pluimvee en pluimveevlees (producten) verboden. Deze maatregel is genomen om de voortdurende AI crisis onder controle te krijgen. De Vietnamese veterinaire dienst heeft aangegeven dat zeilende partijen zullen moeten worden retour gezonden, anders worden deze vernietigd. Eventuele vernietiging van producten vindt plaats voor rekening van het bedrijf en zonder schadeloosstelling.
De inkomens in de Europese landbouw gaan tot 2011 met ruim 14 procent omhoog. Boeren in de nieuwe lidstaten profiteren het meest. Hun inkomens stijgen met ruim 125 procent. In de oude lidstaten stijgen de inkomens met slechts 5 procent. Dit staat in een rapport dat de Europese Commissie vandaag heeft gepubliceerd. Het rapport moet volgens de Commissie niet worden gezien als een voorspelling, maar als een beschrijving van een ontwikkeling die zich kan voordoen in de jaren 2004 - 2011. Het doorkijkje maakt duidelijk dat, ondanks voorziene, gunstige marktontwikkelingen voor zuivel, vlees en ook een aantal akkerbouwproducten, de groei er voor de landbouw in de oude EU toch uit is. De inkomensgroei per werkende in de landbouw komt met name door de afname van het aantal bedrijven. Dit effect doet zich het sterkste voor in de nieuwe lidstaten. De inkomens daar stijgen ook relatief sterk door de toetreding tot de EU en de introductie van inkomenstoeslagen De zuivelsector profiteert op middellange termijn van een aantrekkende consumptie en de nog steeds toenemende vraag in zowel de EU als elders op de wereld naar kaas en andere producten met een hogere toegevoegde waarde. In de vleessector is er waarschijnlijk een verder herstel van de rund-, en kalfsvleesprijzen. Ook voor varkens-, en pluimveevlees zijn de vooruitzichten goed. De vleesconsumptie per hoofd van de bevolking stijgt naar verwachting van 87,4 kilo in 2004 naar 91 kilo in 2011. Bij de granen wordt eveneens een gunstige marktontwikkeling verwacht, vooral dankzij de hervorming van het landbouwbeleid, door meer braaklegging en door een gunstige wereldmarkt. Voor gerst, zachte tarwe en maïs zijn de vooruitzichten minder goed. Vanaf 2007/2008 kunnen de interventievoorraden geleidelijk weer oplopen.
Een protestgroep van ruim 500 dierenartsen protesteert tegen de regelzucht van de overheid die vooral de kleinere praktijken in de problemen brengt. Zij constateren dat verscheidene Friese varkensboeren al bediend worden door grote maatschappen uit Brabant, omdat de regionale dierenartsen niet meer aan de erkenningeisen voldoen. Het protest wordt aangevoerd door de Friese dierenartsen Siebert Hijlkema uit Joure en Henk Vrieselaar uit Lemmer. Zij vinden dat hun eigen beroepsvereniging, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde (KNMvD), zich teveel door de belangen van grote maatschappen laat leiden.
Onder druk van de KNMvD wordt een verplicht systeem van erkenningen en certificering ingevoerd. Dat betekent dat dierenartsen zich voortaan in een beperkt aantal diergroepen moeten specialiseren. Volgens Hijlkema is dat voor veel kleine dierenartsen een probleem omdat er in hun regio eenvoudig niet genoeg dieren van één bepaalde diergroep bevinden.
Er zijn wereldwijd te weinig vaccins of antivirale middelen beschikbaar tegen een massale uitbraak van vogelgriep. Dat heeft Europees commissaris Kyprianou (volksgezondheid) maandag geantwoord op vragen van VVD-europarlementariër Maaten. Deze wil nu weten welke maatregelen de Europese Commissie wel kan nemen tegen een massale uitbraak van vogelgriep. Volgens Kyprianou beschikken alle EU-lidstaten wel over goede rampenplannen voor een zogeheten pandemische of wereldwijde uitbraak van influenza of griep. Maaten vraagt zich echter af wat het nut daarvan is, als er niet voldoende vaccins beschikbaar zijn. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, stimuleert het onderzoek naar betere geneesmiddelen wel. Maaten stelt dat dringend meer maatregelen noodzakelijk zijn. ,,De vraag is niet of er een influenza pandemie komt, maar wanneer die komt'', aldus de VVD'er.
Het landelijk overschot van mineralen op landbouwgrond is na de invoering in 1998 van het Mineralen Aangifte Systeem (MINAS) flink gedaald. Volgens cijfers over 2002 is zowel het overschot van stikstof als dat van fosfor ten opzichte van 1997 met ongeveer eenderde afgenomen. Voorlopige cijfers wijzen er op dat de overschotten in 2003 niet verder zijn gedaald. Dat meldt het CBS. Minder stikstof Het aangiftesysteem MINAS heeft vooral de daling van het stikstofoverschot bevorderd. Na een kortstondige afname eind jaren tachtig is het stikstofoverschot jarenlang nauwelijks veranderd. Pas na de invoering van MINAS is dit overschot weer gaan dalen. In 2002 was het stikstofoverschot 34 procent lager dan in 1997.
De daling van het fosforoverschot is al aan het einde van de jaren tachtig ingezet. Dat komt omdat het toenmalige mineralenbeleid zich vooral op fosfor richtte. In 2002 was het fosforoverschot 35 procent lager dan in 1997 en ruim 50 procent lager dan in 1990. In 2003 is de aanvoer van voedingsstoffen verder afgenomen. Ook de afvoer is echter kleiner geworden waardoor de overschotten niet verder dalen.
Aanvoer van mest en kunstmest gedaald De daling van de overschotten is het gevolg van een verminderde aanvoer van mineralen naar de bodem. Zowel met dierlijke mest als kunstmest worden minder voedingsstoffen op de het land gebracht. Tussen 1990 en 2003 daalde de aanvoer van stikstof met 27 procent en die van fosfor met 34 procent.
De afvoer van fosfor is door de jaren heen vrijwel gelijk gebleven. In de periode 1990-2003 ligt deze gemiddeld iets onder 60 miljoen kg. Bij stikstof is echter sprake van een daling van de afvoer waardoor de afname van het stikstofoverschot getemperd wordt. Vooral de afvoer van stikstof met graslandproducten is aanzienlijk kleiner geworden (30 procent ten opzichte van 1990). Door de lagere stikstofgift daalt de grasproductie en neemt gras ook minder stikstof op; bovendien is het areaal grasland gekrompen.
Brazilie heeft de productie en export van pluimveevlees opnieuw sterk opgevoerd. Van de pluimveevleesproducten die op de wereldmarkt worden verkocht, komt 43 procent uit het Zuid-Amerikaanse land. Dat meldt de Braziliaanse Associatie van Pluimveeproducenten en exporteurs Abef. Brazilie heeft in in 2004 2,469 miljoen ton pluimveevlees geexporteerd, dat is 510 miljoen ton meer dan in 2003. Een groei van 26 procent. De waardegroei hield geen gelijke tred met de volumegroei van de uitgevoerde pluimveeproducten. De opbrengst van de uitgevoerde pluimveeproducten steeg met 14,5 procent. Brazilie voerde in 2004 de meeste pluimveeproducten uit naar Azie. Daarmee is het Midden-Oosten dat het belangrijkste afzetgebied was, naar de tweede plaats verdrongen. De uitvoer naar de Europese Unie is vorig jaar als aandeel van de totale Braziliaanse pluimveeexport fors gedaald. Ging in 2003 nog 26,9 procent van het Braziliaanse pluimveeexport naar de Europese Unie, in 2004 was dat 18,8 procent. De waarde van de uitvoer naar de EU steeg wel met twee procent.
De regering van Vietnam heeft alle lagere overheden opgedragen drastische maatregelen te nemen om verdere verspreiding van het vogelpestvirus tegen te gaan. De zorgen bij de autoriteiten in Vietnam zijn groot, want de ziekte verspreidt zich in snel tempo over het land. Vrijdag meldde het ministerie van landbouw en plattelandsontwikkelingen tien nieuwe uitbraken in vier provincies. De centrale overheid heeft uitgevaardigd dat het toezicht op transport en slacht van pluimvee strikt volgens de regels gebeuren. Ook moet de illegale import van pluimvee worden gestopt. Ministeries van Landbouw en plattelandsontwikkeling, Gezondheid en Cultuur en informatie moeten nauw samenwerken met provinciale en gemeentelijke overheden om de burgers voor te lichten over de ziekte en de wijze waarop verspreiding van de epidemie tegengegaan kan worden.
Vleeskuiken - en varkenshouder Jan Verhoijsen in Someren heeft zijn bedrijf de afgelopen jaren flink ontwikkeld. Verhoijsen is vooral ondernemer, die moeiteloos meerdere bedrijfsonderdelen aanstuurt. Het bedrijf is in amper 20 jaar gegroeid van 40.000 naar 300.000 vleeskuikens op drie locaties. Daarnaast heeft hij een volwaardige varkensbedrijf met 230 zeugen en 1.900 vleesvarkens. Een lage kostprijs heeft top- prioriteit op zijn bedrijf. Dat bereikt hij door scherp te letten op de kosten van gebouwen, arbeid en energie. Dit gaat volgens hem uitstekend door op nieuwe locaties alles te slopen en volledig nieuw te bouwen. In het begin van de productie zien we vaak de bne wat meer verspreid over de hele stal,
Buitennest-eieren
Buitennest-eieren (bne) ontstaan als hennen het legnest niet kunnen bereiken of liever ergens anders in de stal hun ei leggen. In het begin van de productie zien we vaak de bne wat meer verspreid over de hele stal, omdat de legnood hoog is, maar nog niet alle hennen het nest hebben gevonden. Later zien we de bne vaak op meer specifieke plekken en is het zinvol te analyseren waarom ze daar worden gelegd. Vele factoren spelen daarbij een rol.
Kelly Bronze
Foto's van Derrek en Mollie Kelly met leden van het Engelse koningshuis, met ex-premier John Major, foto's van hun zoon Paul Kelly in kookprogramma's op tv, onderscheidingen, vaantjes…. borden in de ontvangstruimte van Kelly Turkey Farms in Danbury hangen er vol mee. Het toont enerzijds aan met welke personen de familie Kelly zoal in contact komen en anderzijds geeft het aan hoe succesvol ze zijn met en hoe trots ze zijn op hun product. Het zoeken van de publiciteit is ook een manier om hun product, de Kelly Bronze kalkoen, te promoten.
Het PPE zal volgende week woensdag vermeerderaars die in aanmerking komen voor de EU-tegemoetkoming een voorschot van 70 procent overmaken. Het resterende bedrag zal worden overgemaakt wanneer alle eventueel nog in te dienen bezwaarschriften tegen de beschikking zijn afgehandeld. Voor de compensatieregeling voor broedeieren die in de periode tussen 1 maart en 31 mei 2003 aan eiproductenproducenten zijn geleverd zijn in totaal 267 aanvragen ontvangen.
De eerstvolgende VIV Europe vindt in mei 2006 plaats en niet in november 2005, zoals aanvankelijk gepland.
De Europese Unie verlengt het importverbod van alle pluimvee(producten) en vogels uit acht Aziatische landen wegens de vogelpestepidemie tot 30 september. Volgens Brussel heerst de ziekte nog in Thailand, Cambodja, Indonesië, Laos, China, Vietnam, Pakistan en Maleisië, of zou de pest er nog aanwezig kunnen zijn. Japan en Korea gelden als vogelpestvrij, reden voor de EU de getroffen handelsmaatregelen (alleen siervogels) voor beide landen op te heffen.
VIV Europe vindt niet plaats in november 2005 maar van 16 tot en met 18 mei 2006. Dat heeft VNU Exhibitions Europe bekend gemaakt. Met dit besluit zegt de beursorganisator tegemoet te komen aan de wens van een groot aantal exposanten om te komen tot een gewijzigde frequentie van de leidende Europese vakbeurzen op het gebied van innovatieve veehouderij. In de afgelopen maanden is veel overlegd om de behoeften rond de frequentie van internationale vakbeurzen in Europa vast te stellen. Hieruit volgde een onderzoek onder exposanten en bezoekers, waarbij naast de frequentie ook werd gevraagd naar de voorkeuren voor de periode van het jaar. Uit de onderzoeksresultaten kwam naar voren dat zowel exposanten- als bezoekersgroeperingen een sterke voorkeur hebben voor de maand mei. De VIV Europe-organisatie verwacht dat de nieuwe periode veel extra buitenlands bezoek zal opleveren vanwege de goede afstemming met andere internationale vakbeurzen en het niet langer samenvallen met feestdagen als de Ramadan.
Volgens de Russische minister van landbouw Gordeev is de productie van pluimveevlees in het land met bijna 19% gestegen ten opzichte van 2003. De productie bedroeg het afgelopen jaar 2,2 miljoen ton (levend gewicht). De minister deed deze mededeling na afloop van een bespreking over het ontwikkelingsprogramma voor de pluimveehouderij voor 2005 tot 2007. Dat programma mikt op een totale productie in 2007 van 2,5 miljoen ton, oftewel 1,8 miljoen ton in geslacht gewicht. In 2010 zou de productie 3,2 miljoen ton moeten bedragen. Naar verwachting zal de consumptie van kip per hoofd van de bevolking gaan stijgen van 8,3 kilo dit jaar tot 15,6 kilo in 2010. De eigen productie, plus een invoer van 1,05 miljoen ton, heeft in 2004 voor de totale voorziening van 2,25 miljoen ton kip gezorgd.
Kip neemt relatief een steeds groter aandeel in de Russische vleesconsumptie; momenteel ongeveer 27%. Dat is 10% meer dan in 1990. Overigens ligt de kostprijs van Russische kip nog flink boven die van het geïmporteerde product, dat vaak de helft goedkoper is. In recente jaren bedroegen de winstmarges voor de binnenlandse productie zelden meer dan 5%.
Nederlanders hebben het afgelopen jaar meer vlees gegeten. De gemiddelde consument at 86,1 kilo, 500 gram meer dan in 2003. Vooral kip en kalkoen waren weer in trek. Dat heeft het Productschap Vee, Vlees en Eieren (PVE) dinsdag bekendgemaakt. De consumptie van kip en kalkoen daalde in 2003 dramatisch. Dat was het gevolg van de uitbraak van de vogelpest. Miljoenen kippen, kalkoenen en eenden werden preventief geslacht. Opvallend is volgens het PVE de populariteit van kalfsvlees. De gemiddelde Nederlander consumeerde 1,5 kilo meer, een stijging van 15 procent ten opzichte van 2003. In totaal zijn bijna 3 miljard eieren geconsumeerd. Dat vertaalt zich in 181 eieren per hoofd van de bevolking. Afgelopen jaar stond in het teken van de prijzenslag in de supermarkten. Om marktaandeel te winnen, verlaagden veel ketens de prijzen van vlees(producten). Vooral kip en rundergehakt gingen in de aanbieding. Varkensvlees werd minder vaak in de uitverkoop gedaan.
De internationale dierenbeschermingsorganisatie IFAW is in de door de tsunami getroffen gebieden begonnen met het inenten van dieren om besmettelijke ziekten tegen te gaan. Teams van IFAW vaccineren in verschillende landen runderen en geiten tegen onder meer mond- en klauwzeer en bloedvergiftiging en honden tegen infectieziekten als hondsdolheid en tetanus. Dat meldde een woordvoeder van de dierenbeschermingsorganisatie dinsdag. Daarnaast voedt IFAW rondzwervende huisdieren en vee in het rampgebied en heeft de organisatie mobiele dierenklinieken opgezet.
Vlaamse banken zetten vraagtekens bij mestverwerkingsplicht
Eind september hebben de vier belangrijkste Vlaamse landbouwbanken een gezamenlijk standpunt geformuleerd over mestverwerking. Volgens de banksector moet onverwijld verder gezocht worden naar manieren om het overschot aan mineralen op een meer economisch verantwoorde manier aan te pakken dan via de huidige mestverwerkingsplicht. Volgens de banken Fortis, ING, KBC en Landbouwkrediet heeft binnen het mestdecreet vooral het principe van de verwerkingsplicht een onvoldoende economisch onderbouwd draagvlak. De volledige verwerking van varkensmest is "onverantwoord", aangezien de huidige totale verwerkingskosten van ruwe varkensmest, € 25 à 30 per ton, het gemiddelde arbeidsinkomen in de sector van de laatste tien tot twintig jaar benadert, aldus de banken.
Door het grote aantal onzekerheden zijn investeringen in mestverwerking zowel voor investeerder als kredietverstrekker erg risicovol. De belangrijkste knelpunten zijn volgens de banken het onstabiele wettelijke kader zonder langetermijnvisie, de onzekere prijsvorming van varkensvlees en grondstoffen, de moeilijkheden bij het bestendigen van de aanvoer van mest en de afvoer van eindproducten, alsmede de onzekere toekomst van de dierlijke mestproductie in Vlaanderen.
Daarom is de banksector van oordeel dat verder moet worden gezocht naar alternatieven voor de huidige verwerkingsplicht. Een mogelijkheid op Vlaams niveau zou maximale substitutie tussen de varkens- en pluimveesector kunnen zijn. Deskundige afzet van mest, zowel naar Vlaamse cultuurgrond als niet-cultuurgrond of via export, moet volgens de banken de bepalende factor zijn.
De bankinstellingen vinden ook dat de overheid ten volle de mogelijkheid moet onderzoeken om nieuwe investeringen in mestverwerking te ondersteunen via subsidies en risicokapitaal en om bestaande mestverwerkingsinstallaties te belonen door het invoeren van bonusmaatregelen.
'Vlaamse mestoverschotten kunnen opnieuw toenemen'
Tussen 2000 en 2003 zijn de mestoverschotten in Vlaanderen spectaculair gedaald door het gebruik van milieuvriendelijk mengvoer en door de afbouw van de veestapel. Welk effect die maatregelen voor de toekomst nog zullen hebben is echter onzeker. Bovendien dreigt heel Vlaanderen door de Europese Commissie als kwetsbaar gebied te worden aangemerkt. Door nog strengere bemestingsnormen kunnen de mestoverschotten opnieuw stijgen. De Vlaamse mestoverschotten vielen in 2003 terug tot 6 miljoen kg fosfaat en 21 miljoen kg stikstof. Dat is veel minder dan het overschot drie jaar eerder: 36 miljoen kg fosfaat en 51 miljoen kg stikstof. Cijfers voor 2004 zijn nog niet bekend.
Sibylle Verplaetse, voorzitter van het Vlaams Coördinatiecentrum Mestverwerking (VCM) en tevens diensthoofd bij de Mestbank verwacht dat de overschotten zich niet zullen stabiliseren op het niveau van 2003. In dat jaar bedroeg de mestproductie in Vlaanderen 63 miljoen kg fosfaat en 197 miljoen kg stikstof, terwijl de toegekende mestrechten 79 miljoen kg fosfaat en 197 miljoen kg stikstof toelaten. Dat betekent dat veehouders hun productie de komende jaren op wettelijke basis nog kunnen verhogen.
Een tweede onzekere factor is de hoeveelheid mest die straks nog toegelaten zal zijn op Vlaamse bodem. Nu al is bijna de helft van de oppervlakte aangemerkt als 'kwetsbaar' en dus gebonden aan extra strenge bemestingsnormen. De vrees leeft dat een Europees geding tegen Vlaanderen dit jaar uitmondt in een veroordeling die leidt tot de volledige inkleuring als kwetsbaar gebied in het kader van de nitraatrichtlijn.
Op een aantal ogenblikken in het jaar kan er soms een beperkt en tijdelijk mesttekort zijn. Maar op jaarbasis blijft Vlaanderen vooralsnog kampen met een structureel overschot. Volgens Verplaetse blijft het dan ook noodzakelijk dat Vlaanderen werk maakt van mestverwerking. "Alle tekenen wijzen erop dat het aantal vergunningsaanvragen voor installaties stijgt. Hier en daar zie je ook coöperaties opduiken. Er is de voorbije jaren al heel wat kennis vergaard. Nergens anders wordt zo veel energie in mestverwerking gestoken als in Vlaanderen."
Senaat: einde Japans importverbod rundvlees topprioriteit
De Agrarische Commissie van de Amerikaanse Senaat heeft er bij kandidaat-minister voor landbouw Michael Johanns op aangedrongen alles in het werk te stellen om het Japanse importverbod van Amerikaans rundvlees van tafel te krijgen. Heropening van de Japanse markt moet topprioriteit zijn, zo kreeg Johanns te horen in de hoorzitting waarin zijn voordracht voor het ministerschap centraal stond. Johanns, die de steun kreeg van de senaatscommissie voor zijn benoeming, drukte de verontruste senatoren op het hart dat de pogingen om de Japanse grens weer open te krijgen onverminderd door zullen gaan. De commissie drong er bij Johanns eveneens op aan het besluit van het departement om het importverbod voor Canadees runderen op 7 maart op te heffen, aan de orde te stellen in de Senaatscommissie. Johanns zei dat hij de maatregel eerst wilde bestuderen alvorens hij een standpunt inneemt. In de Senaat gaan stemmen op om het besluit Canadese runderen weer in te voeren op te schorten, nu er in de Canadese provincie Alberta een nieuw geval van BSE is ontdekt.
Maleisie heeft zichzelf officieel vrij verklaard vogelpest. Dat gebeurt zes weken nadat het laatste geval was vastgesteld in het noorden van het land. De autoriteiten hebben besloten het importverbod van kippen, eenden en eieren uit Thailand te handhaven. Het vogelpestvirus werd in augustus vorig jaar voor het eerst aangetroffen in vechthanen die uit Thailand waren binnen gesmokkeld. Sindsdien zijn meer dan 18.000 kippen geruimd in gebieden waar het H5N1-virus opdook.
De maatschap Peters is dit jaar het eerste pluimvee- bedrijf dat een open dag houdt. Vrijdag 14 januari zijn bezoekers van 13.00 tot 17.00 uur welkom in de nieuwe scharrelkippenstal met twee-etages aan de Timmermannsweg 90 in Ysselsteyn. Beide etages hebben een overdekte uitloop. Eigenlijk hadden de broers Harrie, Ton en Martin Peters mee willen doen aan het project 'Het Zuivere Ei', dus het aantal kooikippen uitbreiden zonder daarvoor mestquotum te hoeven aankopen. Maar omdat de vergunningprocedure daarvoor lang duurde, zagen ze daarvan af. Harrie, de pluimveeman: ,,Toen we de vergunning voor 'Het Zuivere Ei' voor elkaar hadden, was juist het Europese verbod op de batterijkooi afgekondigd. We zagen het toen niet meer zitten om in kooien te investeren, wetende dat het vanaf 2012 verboden zou zijn daar kippen in te houden.'' De investeringsplannen voor de kippentak van het gemengde bedrijf gingen daarmee voorlopig even in de koelkast.
Index
In deze Pluimveehouderij is de index van alle in 2004 gepubliceerde artikelen opgenomen.
In het zuid-oosten van Bulgarije is NCD vastgesteld op een klein (hobby)bedrijf met 450 stuks pluimvee. De EU heeft een beschikking vastgesteld, die voorlopig tot 31 januari 2005 van kracht is. Import van levend pluimvee, struisvogels en wild is verboden, alsmede van broed- eieren, vers vlees en vleesproducten van deze dieren. Om mogelijke insleep van het NCD-virus te voorkomen doen de PVE een dringend beroep op exporteurs van pluimvee om bij exporten naar of transporten door Bulgarije extra reinigings- en ontsmettingsmaatregelen te nemen voordat met vrachtauto's wordt teruggereisd naar Nederland.
Cehave Landbouwbelang zal pluimveeslachterij Astenhof in Asten sluiten als geld moet worden toegelegd op de exploitatie ervan. Dat zegt Kees Sijssens, voorzitter van de hoofddirectie in het huisblad Schakel. De mengvoer- fabrikant acht sanering van slachtsector in Nederland onontkoombaar vanwege de overcapaciteit, maar zegt niet het voortouw te willen nemen. ,,Wel blijven we stimuleren en meewerken aan oplossingen,'' zegt Sijssens.
Het PPE krijgt gespreid over twee jaren 109.000 euro van de Europese Commissie voor de promotie van eieren. Daarmee is de helft van de kosten van het tweejarige project afgedekt. Brussel zegde deze week steun toe voor in totaal twintig promotie- programma’s in elf lidstaten. Daarmee is 48,2 miljoen euro gemoeid, waarvan de Commissie de helft bijdraagt.
Van het ministerie van LNV vernamen wij zojuist dat op een vleeskuikenbedrijf met 20.000 kuikens op de Peleponnesos (Griekenland) NCD is vastgesteld. De EU heeft tot dusver de maatregelen die zijn vastgelegd in de bestrijdingsrichtlijn voor AI verplicht gesteld. Een exportverbod voor Griekenland is nog niet uitgevaardigd. Uit gegevens van de VWA-RVV blijkt dat recent levend pluimvee vanuit Nederland naar Griekenland is gëexporteerd, maar andersom zijn geen pluimvee of broedeieren uit Griekenland naar Nederland gekomen.
Ik verzoek u dringend bij eventuele transporten naar de landen Bulgarije en Griekenland zorg te dragen dat de vrachtauto's goed gereinigd en ontsmet worden voordat ze weer in Nederland terugkomen. Hetbezoeken van pluimveebedrijven op de Peleponnesos moet ook worden afgeraden. De Nederlanse pluimveesector kan zich geen uitbraak van AI, maar ook niet van NCD veroorloven.
Henk Hulsbergen Adjunct-hoofd Sectorafdeling Pluimvee(vlees) en Eieren Productschappen Vee, Vlees en Eieren
Amerikaanse wetenschappers van het Institute for Genomic Research in Rockville, Maryland, hebben een genetische vergelijking gemaakt van verschillende stammen van de campylobacter-bacterie. Het genoom van de Campylobacter jejuni-stam RM1221 werd vergeleken met C. jejuni NCTC 11168 en bekende delen van het genoom van C. coli RM2228 en C. upsaliensis RM3195. De onderzoekers hebben een volledige beschrijving gemaakt van de verschillen en overeenkomsten die ze in het genoom van de campylobacter-soorten en -stammen vonden. Zo troffen ze structurele verschillen aan tussen de genomen, veroorzaakt doordat soms extra stukjes DNA blijken tussengevoegd. Sommige delen van deze extra stukjes DNA zouden de drager van eigenschappen kunnen zijn die bepalend zijn voor de virulentie van een stam. Er blijken ook verschillen in de genen verantwoordelijk voor de aanmaak van moleculen die van belang zijn voor de interactie van de bacterie met de leefomgeving. Daaruit wordt verklaard waarom de verschillende stammen van campylobacter op verschillende gastheren zijn aangewezen.
De onderzoekers geven een beschrijving van de verschillen in genen die waarschijnlijk bepalend zijn voor de hechting, de beweeglijkheid en de aanmaak van giftige stoffen door de bacterie. Er is nog wel extra onderzoek nodig om de verschillen in het genoom van de campylobacter-soorten en -stammen te koppelen aan functionele verschillen. De wetenschappers zijn er van overtuigd dat daar een belangrijke basis kan liggen bij het inperken van de risico's van campylobacter in de voedselketen.
Duitsland ziet aantal BSE-gevallen in 2004 weer toenemen
Duitsland kende in 2004 in totaal 65 gevallen van BSE. Dat waren er 11 meer dan in 2003. In totaal hebben zich tot nu toe 357 gevallen van BSE voorgedaan in Duitsland. De eerste 7 gevallen kwamen eind 2000 aan het licht. In 2001 waren er 125 meldingen en in 2002 waren dat er 106.
Tests hebben uitgewezen dat er opnieuw twee mensen in Vietnam bezweken zijn aan de vogelpest. Op 30 december overleed een zesjarig kind door de aandoening. Gisteren bezweek een jongen van negen door het H5N1-virus. Dat heeft het hoofd van het Instituut voor Tropische Ziekten in Ho Chi Minh-stad vandaag bekendgemaakt. In totaal zijn er in Vietnam nu sinds de ziekte in 2003 opdook 22 mensen gestorven.
In kadavers van wilde vogels in Thailand zijn restanten van het dodelijke H5N1-vogelpestvirus gevonden. Het gaat om negen kadavers van vogels die leefden in de nabijheid van boerderijen en scholen. De dieren zijn in oktober en november vorig jaar onderzocht. De ontdekking werd bekend gemaakt door een anonieme medewerker van het ministerie van Natuur en Milieu, zo meldt de China Post. De vondst draagt bij aan de vrees dat het vogelpestvirus muteert en voor een wereldwijde pandemie zorgt, waaraan veel mensen zullen bezwijken. De Wereldgezondheidsdienst WHO heeft recent gewaarschuwd voor een pandemie, die wereldwijd zeven miljoen mensen zou kunnen doden. Deskundigen vrezen dat het virus niet alleen door kippen, maar ook door andere vogels verspreid kan worden, zoals eenden. Deze vogels vertonen geen uiterlijke verschijnselen terwijl ze wel besmet kunnen zijn.
Het bericht over een mond- en klauwzeerbesmetting van een runderen in het zuiden van Brazilië blijkt vals alarm. Dit meldt het Braziliaanse landbouwministerie. Ruim een week geleden werd melding gemaakt van de MKZ verdenking in de zuidelijke deelstaat Mato Grosso do Sul, dat geldt als een zeer veedicht gebied. De verdenking betrof runderen van een boerderij aan de grens met Paraguay. Dat de eerste tests, circa een maand geleden, positief waren is volgens Brazilië toe te schrijven aan het feit dat de dieren pas waren gevaccineerd. Hierdoor bleek bij nader onderzoek een vals positieve uitslag.
Sluiting pluimveeslachterij Astenhof niet uitgesloten
Sluiting van pluimveeslachterij Astenhof in Asten, een dochter van Cehave Landbouwbelang, kan realiteit worden als er geld op moet worden toegelegd. Dat zegt de nieuwe voorzitter van de hoofddirectie van Cehave Landbouwbelang Kees Sijssens in een interview met het huisblad Schakel van de coöperatie. Scheidend voorzitter Tonn van de Laar zegt in hetzelfde interview dat hij voor zijn vertrek graag een flinke stap had gezet in de consolidatie van de vleespluimveeslachterijen in Nederland. Volgens hem hebben de pluimveeslachterijen nog een hele weg te gaan. Hij maakt daarbij een vergelijking met de varkensvleessector. "Kijk eens hoe lang het heeft geduurd voordat Dumeco er stond. Daarna pas kwam Bestmeat. Daar zijn wel drie rondes warme saneringen aan vooraf gegaan. In tijd uitgedrukt loopt de pluimveesector nog jaren achter ten opzichte van het moment dat Dumeco werd opgericht."
Pijnlijke maatregelen zijn volgens Van de Laar niet te vermijden. "Dat betekent dus dat er slachterijen gesaneerd, gesloten moeten worden. Overcapaciteit los je immers niet op door samenvoeging van een paar ondernemingen tot één grote." Bij het saneren van de overcapaciteit in de Nederlandse pluimveeslachtsector zal Cehave "zéker niet de lead nemen", stelt Sijssens, "maar zolang Cehave Landbouwbelang erbij betrokken is, blijven we stimuleren en meewerken."
McDonald's zoekt naar methodes om vleeskuikens bij de slacht een humanere dood te bezorgen. De keten denkt daarbij aan een systeem waarbij de kuikens worden gedood in een geconditioneerde omgeving, waarbij de zuurstof in de lucht in stappen wordt verdrongen door stikstof of argon. De fastfoodgigant wil met de actie gehoor geven aan kritiek op de huidige slachtmethodes van een van haar aandeelhouders, de dierenrechtenorganisatie People for the Ethical Treatment of Animals (PETA). Momenteel gaan de vleeskuikens in de Verenigde Staten voor McDonald's naar slachterijen waarbij de dieren via hun poten aan haken van een slachtlijn worden gehangen. De lijn voert de dieren door een vat met water dat onder stroom staat, zodat de dieren worden verdoofd voor ze daadwerkelijk worden geslacht.
Volgens PETA zijn er bij deze methode nog veel dieren bij bewustzijn in het verdere proces waarbij de keel wordt doorgesneden en ze in een heetwatersysteem worden geleid om de veren te verwijderen. De organisatie claimt dat bedwelmen door middel van gassen de minst dieronvriendelijke methode van slachten is. Een aantal Europese leveranciers van McDonald's gebruiken deze methode al, beweert de dierenrechtenorganisatie.
Volgens McDonald's is er nog vrij weinig bekend over de nieuwe bedwelmingsmethode in relatie tot dierenwelzijn. Resultaten van het onderzoek dat in opdracht van de fastfoodketen wordt uitgevoerd, worden in juni 2005 verwacht.
PETA voert ook bij andere fastfoodketens actie voor een meer humane methode van het slachten van dieren. Daarvoor is de organisatie ook aandeelhouder geworden bij Wendy's en Applebee's. Bovendien voert PETA al jarenlang campagne tegen Kentucky Fried Chicken.
Amerikaanse onderzoekers van de Southern Illinois University-Carbondale (SIUC) zijn er van overtuigd dat genetisch gemodificeerde organismen (ggo's) uit veevoer niet in het bloed, de lever of het spierweefsel van varkens wordt opgenomen. Zij baseren dat op voerproeven met 56 biggen die gevoerd werden met genetisch gemodificeerde maïs. Bij analyse van de maaginhoud van de biggen werden nog bij 50 dieren sporen van ggo's gevonden. In de dunne darm kon nog maar bij één varken resten van ggo's worden vastgesteld. De wetenschappers leiden daaruit af dat het aan de maïs toegevoegde gen het verteringsproces van een varken niet overleeft. De bevindingen sluiten aan bij ander onderzoek van de SIUC waarbij de mest en de inhoud van de dunne darm van oudere varkens werden geanalyseerd. Daar werd geen enkel spoor van ggo's gevonden.
Volgens onderzoeker Gary A. Apgar wijst het onderzoek uit dat er met de mest geen transgeen materiaal wordt uitgescheiden en bestaat er vanuit dat punt geen risico voor verspreiding van ggo's in het milieu. Er werd ook geen bewijs gevonden dat de ggo's door het lichaam worden geasorbeerd. Analyse van het bloed, de lever en het spierweefsel geven daarvoor geen enkele indicatie.
In de Verenigde Staten bestaat 34% van de geteelde maïs uit genetisch gemodificeerde hybrides. Daarvan wordt circa 60% tot veevoer verwerkt.
Om te beginnen wens ik u en degenen die u dierbaar zijn een voorspoedig en vooral gezond 2005.
In de laatste paar weken van 2004 zijn op verschillende plaatsen in de wereld uitbraken van AI en NCD geconstateerd. In de week voor de Kerstdagen zijn inThailand 12 nieuw uitbraken van HPAI geconstateerd en in Vietnam 7. In beide gevallen betreft het het bekende virus H5N1. Op 22 december is in Zuid Korea op een reproductiebedrijf met eenden een besmetting met laag pathogeen AI-virus (H5N2) vastgesteld. In alle drie landen zijn de besmette dieren geruimd. In Zuid Korea is ook alle pluimvee in een straal van 10 km binnen het besmette bedrijf geruimd.
In Japan is op 27 december op een vleeskuikenbedrijf met 100.000 kuikens NCD vastgesteld. Er waren reeds ruim 2500 kuikens gestorven. De overige kuikens zijn geruimd. Bedrijven in de omgeving worden extra gescreend.
Omdat in de EU nog steeds voor geheel Zuid Oost Azië een invoerverbod voor levend pluimvee en broedeieren van kracht is, heeft de EU in verband met genoemde uitbraken geen nadere maatregelen genomen.
Dichter bij huis is in het zuid-oosten van Bulgarije (in de omgeving van Kardjali, 20 km van de grens met Griekenland) op een klein (hobby)bedrijf met 450 stuks pluimvee NCD vastgesteld. Voor zover het pluimvee nog niet was gestorven, is het geruimd.
De EU heeft op 23 december 2004 een beschikking vastgesteld, die voorlopig tot 31 januari 2005 van kracht is. Via deze beschikking wordt de import van levend pluimvee, struisvogels en wild verboden. Ook wordt de import van broedeieren, vers vlees en vleesproducten van deze dieren verboden. Uit een onderzoek van het ministerie van LNV is gebleken dat er sinds 1 november 2004 in Nederland geen import van pluimvee of broedeieren uit Bulgarije heeft plaatsgevonden. Wel zijn in die tijd drie partijen pluimvee naar Bulgarije geëxporteerd. Om insleep van het NCD-virus te voorkomen doen wij een beroep op exporteurs van pluimvee om bij eventuele exporten naar Bulgarije extra reinigings- en ontsmettingsmaatregelen te nemen voordat met vrachtauto's terug wordt gereisd naar Nederland.
Met vriendelijke groeten,
Henk Hulsbergen Adjunct-hoofd Sectorafdeling Pluimvee(vlees) en Eieren Productschappen Vee, Vlees en Eieren
Bulgarije heeft een exportverbod voor levend pluimvee en pluimveeproducten ingesteld na de uitbraak van pseudo-vogelpest (NCD) op een klein pluimveebedrijf in de buurt van de grens met Turkije en Griekenland. De Europese Unie had na het bekend worden van het ziektegeval al besloten tot het sluiten van de grenzen voor producten uit de Bulgaarse pluimveehouderij.
Problemen in pluimveehouderij veroorzaakt door nieuwe IB-stam
De Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) heeft een nieuwe stam van Infectieuze Bronchites (IB) gevonden bij pluimvee in vooral Zuid- en Midden-Nederland. Vooral jonge dieren hebben last van proest, verhoogde uitval en dunne mest veroorzaakt door een nierontstekingen. De nieuwe stam, D388 genaamd, vertoont grote overeenkomsten met de Chinese QX IB-stam. De stam is dit jaar ook in andere West Europese landen aangetroffen. De nieuwe stam heeft sinds december 2003 tientallen bedrijven getroffen, met zowel vleeskuikens als opfoklegdieren en opfokvleesvermeerderingsdieren. Opfokdieren bleken op latere leeftijd schade aan de eileiders opgelopen te hebben, wat voor ernstige productieschade zorgde.
De GD ging er in eerste instantie vanuit dat het een M41-stam betrof, die al lang in Nederland voorkomt. De GD weet nog niet of het nieuwe virus zich lang zal kunnen handhaven.